Beyaz gürültü (white noise) bebeklerde uyku sorununa çözüm sağlar mı?

Dünyaya yeni gelen bebeklerin %40’tan fazlasında kolik sorunu yaşanır. Bu durum, oldukça üzücü ve yaşam konforunu düşürücü bir problemdir. Özellikle ilk kez anne ve baba olan çiftlerde büyük endişe yaratır. Bebeklerini sakinleştirmek isteyen ebeveynler her yola başvurup bir çözüm bulmaya çalışırlar. Yeni doğan bebeklerde görülen kolik sorunun nedeni tam olarak belirlenmiş değildir. Sindirim sisteminin gelişmemesi, bebeğin dünyaya uyum sağlamamış olması ya da anne sütünden geçen bazı maddelere tepki göstermesi gibi nedenlerle oluştuğu düşünülmektedir. Yavruları ile birlikte uykusuz kalmak ve kaygı içinde olmak ebeveynlerin de psikolojisini bozar. Peki, son yıllarda sıkça konuşulan, beyaz gürültü (white noise) bebeklerde uyku sorununa çözüm sağlar mı? sorusunun yanıtını ve konuyla ilgili olarak öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kolik Nedir? Bebeklerde Yarattığı Sorunlar Nelerdir?

Kolik, yeni doğan bebeklerde görülen ve tek bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan ani huzursuzluk haliyle yaşanan, ağlama krizleridir. Doğumdan sonra başlayıp ilk üç ay boyunca devam eden bir sorundur. Kolik problemi olan bebek, haftada üç ya da dört gün bu nöbeti yaşayabilir. Yaklaşık üç saat sürebilen huzursuzluk nedeniyle ağlama krizine girebilir. Krizler çoğunlukla doğumu takip eden, ikinci veya üçüncü haftada başlar. Üç aydan sonra sorun kendiliğinden ortadan kalkar. Kolik ile oluşan ağlamalar, bebeklerin normal ağlamalarından çok farklı olur. Hiçbir neden yokken uzun saatler boyunca ağlayabilirler. Onları sakinleştirmek mümkün olmaz. Bu durum bebeklerdeki stresi daha da artırır.

Kolik ağlama krizleri çoğunlukla öğleden sonra veya akşam saatlerinde ortaya çıkar. Bebek ağlarken acı çekiyormuş gibi görünür. Yüzü kızarır, ayaklarını karnına çekerek ellerini yumruk yapar. Çok belirgin olan kolik nöbetleri, aniden başlar, bebekte yüksek sesli ve bitmek tükenmek bilmeyen bir ağlama görülür. Bu kriz, bebeğin dışkı veya gaz çıkarmasıyla ya da yorgunluktan halsiz düşmesiyle bitebilir. Fakat bir süre sonra yeniden başlar. Kolik nöbetleri, bebeklerin uyku ve beslenme düzenlerini bozmaktadır. Uyurken başlayan ağlama krizi nedeniyle saatlerce uyuyamaz ve süt emmek istemezler. Anne ve babalar da bebekle birlikte yorgun düşüp uykusuz kalırlar.

Kolik nöbetlerini engellemek için sunulan çözümlerden bir tanesi, beyaz gürültü (white noise) uygulamasıdır. Anne rahminin ses ortamından kopup gelen bebekler, alışık olmadıkları sesli uyaranlara maruz kalınca nedensiz olarak ağlamaya başlarlar. Beyaz gürültü (white noise) ile hazırlanan kolik bebek müzikleri, onları sakinleştirmede oldukça başarılıdır. Tıpkı bebeğin sakinleşmesi ve uyuması için yanına saç kurutma makinesi konması gibi beyaz gürültü sesleri de uykuya dalmasında faydalı olmaktadır. Saç kurutma makinesi sesi gibi bir ses yayan, beyaz gürültü (white noise) daha pek çok faydalı özellik sunar.

Beyaz Gürültü (white noise) Bebeklerdeki Uyku Sorununu Nasıl Çözer?

Son yıllarda hakkında sıkça konuşulan, bebekler gibi yetişkinlerin de uyku sorunlarını çözmeye yardımcı olan beyaz gürültü (white noise), 20 binden fazla ses frekansının üst üste gelmesiyle oluşturulan sesler topluluğudur. Onu bir tür uğultu olarak tarif etmek mümkündür. İnsan kulağının duyduğu tüm ses frekanslarını bir arada bulundurur. Uğultu şeklinde olmasından dolayı ona beyaz gürültü denir. Elektronik ortamda oluşturulan bu sesler topluluğu, rahatlık ve huzur hissi verdiği için bebekler için bir çeşit ninni gibidir. Beyaz gürültü cihazlarının yaydığı sesle huzur bulur ve daha uzun süreli uyuyabilerler.

Beyaz ışığın tüm renkleri kapsaması gibi beyaz gürültü (white noise) de insan kulağının algılayacağı tüm ses frekanslarını içerir. Bu sesi tanımlamak için vantilatör, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi sesi en uygun örnekler olarak verilebilir. Ayrıca şelale, okyanus, rüzgâr sesi gibi doğal sesler de beyaz gürültünün farklı çeşitleridir. Beyaz gürültünün, kolik nöbeti geçiren bebeklerde, sakinleştirme ve uykuya geçişi kolaylaştırma etkisi olduğu, bilimsel olarak da ispatlanmıştır. İğne ve aşı gibi can acıtan uygulamalardan sonra beyaz gürültünün eşlik ettiği bebeklerde, ağlama süresinin azaldığı hakkında gözlemler bulunmaktadır.

Beyaz gürültü (white noise) bebeklerde uyku sorununa çözüm sağlar mı? Bu sorunun yanıtı evettir. Çünkü anne karnındaki bebeklerin, duymaya alışık olduğu ve 9 ay 10 gün boyunca dinledikleri tek sesi anımsatan ve ona en yakın olan sestir. Anne karnında uğultulu bir ortamda güven içinde büyüyen bebekler, dünyaya gelince bu sesten uzak kalırlar. Haliyle o sese karşı bir özlem duyarlar. Beyaz gürültü (white noise), onlara ihtiyaçları olan ortamı sağladığı için kolayca uyumalarına yardımcı olmaktadır. Bebeklerin uykuya dalmalarına aracı olan, onlara anne rahmindeki güvenli ortamı yeniden hatırlatan bu ses, bebeklerdeki kolik krizlerinin hafiflemesinde, hatta kesilmesinde çok etkilidir.

Ayrıcalığı olan bu gürültünün, çok önemli bir özelliği daha vardır. Bebek için sakıncalı olabilecek ve dışarıdan ulaşacak uyarıcı sesleri engeller. Yani beyaz gürültü (white noise), maskeleme özelliğine sahiptir. Bebekler bu sesin eşliğinde uyurken, dikkat çekecek başka seslere odaklanamazlar. Çünkü onları algılayamazlar. Böylece kolaylıkla uykuya dalarlar. Kolik sorunu yaşayan bebeklerin birçoğu dış uyaranlar yüzünden huzursuz oldukları için beyaz gürültü ile hazırlanan kolik bebek müzikleri onlara dinletilir. Uzun süre uykuda kalmalarına ve yeni yaşam alanına, yani dünyaya uyum sağlamalarına yardımcı olur. Üstelik bu ses, bebeklerinizi sakinleştirmek için kullandığınız “Şşş” sesinin bir benzeridir. Bebeğinizi kucağınızda pışpışlarken çıkardığınız sesin, elektronik ortamda hazırlanmış versiyonudur. Yeni doğan bebeklerin, ilk 3 ay boyunca beyaz gürültü dinletilerek uyutulmalarını, uzmanlar da önermektedir.

Beyaz Gürültü (white noise) Bebeklerde Duyma Sorunları Yaratır mı?

Beyaz gürültü doğru şekilde kullanıldığı zaman bebeklerde herhangi bir soruna yol açmaz. Bu seslerin, belli bir desibelde ve kısa aralıklarla kullanılması gerekir. Çocuğunuzun uykuya dalması sürecinde kullanıp, daha sonra kapatmanız, tavsiye edilen kullanım şeklidir. Beyaz gürültü (white noise), kolik nöbeti geçiren bebeklerin sakinleşmesi ve daha kolay uykuya dalabilmesi için oldukça yararlıdır. Uzun süre ve yüksek desibelde beyaz gürültüye maruz kalmak, sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de işitme sorunlarına yol açmaktadır.

Beyaz gürültü (white noise) sesleri, bebeklerde sadece uykuya dalana kadar kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlar bağımlılık oluşturabilir. Doğumdan sonra başlayıp 6 ay sonra kademeli olarak kesmek en doğru yaklaşım olacaktır. Bebeklere anne rahmindeymiş hissini vererek sakinleşmelerini sağlayan, onlara huzurlu ve güvenli bir ortamda uyuma konforu sunan beyaz gürültü (white noise), doğru kullanılırsa bebeğiniz ve sizler için çok faydalı olacaktır.

Beyaz gürültü (white noise) bebeklerde uyku sorununa çözüm sağlar mı? Bu sorunun yanıtı, “Evet sorunu çözmeye yardım eder,” olmakla birlikte, çok dikkatli davranmayı da beraberinde getirmektedir.

Ücretsiz olarak beyaz gürültü seslerini buradan dinleyebilirsiniz.

2 thoughts on “Beyaz gürültü (white noise) bebeklerde uyku sorununa çözüm sağlar mı?

  1. Beyaz gürültü sadece uykuya dalana kadarmi kullanılmalı. Uyku süresince açık kalmasının sakıncası varmı. Kacinci aya kadar kullanilabilir

    • Merhaba,
      Uyku süresince açık kalmasının bir sakıncası yoktur. ilk 3 ay boyunca beyaz gürültü dinleterek uyutabilirsiniz. Sonraki aylarda da kullanmanızın bir sakıncası yok ancak zaten uykusu düzene girecektir. Mutlu ve huzurlu uykular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir