Beyaz gürültü (white noise) faydaları

Beyaz ses ya da beyaz gürültü (white noise) olarak isimlendirilen ses topluluğu, son yıllarda ebeveynlerin ilgi odağı olmaya başladı. Yeni doğan bebeklerin kolayca uyumalarına yardımcı olan beyaz ses cihazları sıklıkla kullanılır oldu. Beyaz gürültü (white noise) faydaları hakkında net ve kesin bilgiler çoğaldıkça, bu cihazların daha yoğun kullanılacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Bebekler kadar yetişkinler üzerinde de olumlu etkiler gösteren beyaz gürültünün birçok faydası bulunmaktadır. Beyaz gürültünün ne olduğu ve nasıl faydalar sağladığı hakkındaki tespit edilmiş bilimsel verileri sizin için derledik.

Beyaz gürültü (white noise) nasıl bir sestir?

Beyaz gürültü (white noise) beyaz ışığın tüm renkleri içermesi ile aynı teknik yapıya sahiptir. İnsan kulağının duyduğu tüm ses frekanslarının bileşiminden oluşur. 20 binden fazla ses frekansı eşit oranlarda bir araya getirilir ve beyaz gürültü olarak adlandırılan ses elde edilir. Yapay bir sestir. Elektronik ortamda hazırlanır. Bebeklerin anne rahminde gelişirken duydukları sese benzetilerek oluşturulan bir uğultudur. Beyaz gürültü (white noise), anne karnındaki bebeğin duyduğu ve alışık olduğu uğultunun en yakın örneğidir.

Bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinlediğinizde, atış seslerinin beraberinde bir uğultu da duyarsınız. 9 ay 10 gün boyunca bebeğe eşlik eden, ona güven ve huzur ortamı sunan, anne karnındaki ses beyaz gürültüdür. Bebek bu sesle gelişir, onu duymaya alışır. Dünyaya geldikten sonra kendini daha sessiz bir ortamda bulur. Alıştığı uğultu yoktur. Uğultuyu duymamak bebeklerin çoğunda huzursuzluğa ve strese yol açabilir. Nedensiz olarak ağlamaya başlayabilirler. Kolik denilen ve yeni doğan bebeklerde yaklaşık 3 ay boyunca sürebilen hastalığın nedenlerinden birisi bu durumdur. Özellikle yeni ebeveynler bebek ağlaması çoğaldıkça, bitmek bilmeyen ağlama nöbetleri yaşandıkça büyük bir korkuya kapılırlar. İşte beyaz gürültü (white noise), bu durumdaki anne ve babalara yardım ederek onlara ve bebeklerine huzurlu bir ortam sunabilmektedir.

Bebeğinizin sizin karnınızdayken duyduğu ses, yapay olarak hazırlanan beyaz gürültünün aslı yani doğal olanıdır. Dünyaya geldikten sonra bebeğinize dinleteceğiniz beyaz gürültü, onu rahatlatacak anne karnındaki sesi hatırlamasına ve kendini yeniden güvende hissetmesine yol açacaktır. Bu da onu sakinleştirerek daha kolay uyumasını sağlayacaktır. Aslında beyaz gürültü, sadece bebekler için değil yetişkinler için de rahatlatıcı ve huzur verici bir sestir. Yetişkin bireylerin de rahatça uykuya dalmasına yardımcı olur.

Beyaz gürültü (white noise) faydaları nelerdir?

Beyaz gürültü (white noise) faydaları ve zararları hakkında yapılan bilimsel araştırmalar mevcuttur. Çoğunlukla İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmalarda bazı kesin sonuçlar alınmakla birlikte net bilimsel bulgulara ulaşılmamıştır. Beyaz gürültünün uykuya dalmayı kolaylaştırması, işitsel sorunlara katkıda bulunması, odaklanmaya yardımcı olması gibi alanlarda yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalardan elde edilen bilimsel verilere dayanarak beyaz gürültü (white noise) faydaları hakkında şunları söylemek mümkündür.

Bebekler üzerindeki faydaları

Bebeğinize sanki yeniden anne karnındaymış gibi hissettirir ve onu sakinleştirir. Yeni doğan bebeklerin dünya yaşamına uyum sağlamalarına yardımcı olur.
Beyaz gürültü, bebekleri huzursuz edecek ve uykuya dalmalarına engel olacak sesleri maskeleyerek daha kolay uyuyabilmelerini sağlar.
Kolik rahatsızlığı olan bebeklerin, ağlama krizlerini yavaşlatarak sakinleşmelerine yardımcı olur.
Bebeği rahatsız eden sesleri maskelediği için daha uzun süre uyuyabilmesini sağlar.
Beyaz gürültü (white noise), bebek ağlaması sorununa büyük ölçüde çözüm olur.
Uzun süre uyuyabilen bebeklerin ve dolayısıyla ebeveynlerin uyku kaliteleri artar.
Yetişkinler üzerindeki faydaları

Uyku sorunu yaşayan yetişkin bireyleri, tıpkı bebeklerde olduğu gibi sakinleştirir. Uykuya dalmalarına engel olan uyaranları maskeleyerek kolayca uyumalarını sağlar.
Kulak çınlamaları üzerinde yapılan araştırmalar, beyaz gürültü terapilerinin, sanal sesler olan çınlamaları gizlediğini göstermiştir. Çınlamaya neden olan sorun tedavi edilene kadar, huzursuzluk yaşayan hastalara büyük destek sunmaktadır. Vertigo hastalığına da iyi geldiği yönünde bilgiler mevcuttur.
Horlama sorunu yaşayan kişilerin yanında uyuyan partnerlere yardımcı olmaktadır. Horlama gürültüsünü maskeleyerek rahatça uykuya dalmalarını sağlar.
Beyaz gürültü (white noise), gençlerin öğrenme ve odaklanma yetisini artırır. Odaklanma sorunu olan ve dikkat eksikliği bulunan gençlerin, daha kolay öğrenmelerine yardımcı olur. Geri planda yer alan dikkat dağıtıcı uyaranları gizleyerek odaklanmalarını sağlar.
Yapılan bilimsel araştırmalar beyaz gürültünün, hayvanlar üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle köpeklerde sakinleştirici etkiye sahiptir.

Beyaz gürültü (white noise) bebeklere ve yetişkinlere ne hissettirir?

Beyaz gürültü yapay olarak hazırlanan, algılanabilen tüm ses frekanslarını eşit düzeyde bir araya toplayan sestir. Bebeklerin anne karnında duymaya alışık oldukları uğultu halindeki sesin en yakın benzeridir. Bebekler anne rahmindeki gelişim süreçlerini bu sesi duyarak tamamlarlar. Anne ve babalarının sesleri gibi dışarıdan gelen uyaranları da işitirler. Fakat anne karnındaki ses orijinal beyaz gürültü olduğu için onları rahatsız edecek uyaranları maskeler ve bebeklere huzurlu bir ortam sunar. Güven duygusu verir. İşte yapay beyaz gürültünün hem bebekler hem yetişkinler üzerinde yarattığı his de budur. Güven ve huzur duygusu!

Beyaz gürültü uygulamaları nasıl kullanılmalı?

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, yapay beyaz gürültünün güvenli olarak kullanılması için bazı koşullar öne sürmektedir. Çünkü bu ses yapay bir güven ortamı yarattığı için uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapabilir. Tıpkı televizyon sesi olmadan uyuyamayan insanlarda olduğu gibi bir durum oluşturabilir. Bu nedenle bebeklerinize beyaz gürültü dinletirken ses seviyesine ve süresine dikkat etmelisiniz. Bu sesin kullanılması bebeğin hızla uykuya dalmasını sağlasa da uzun süreçlerde kullanıldığı zaman bağımlılık yaratabilir. Ses seviyesi ve kullanım süreleri hakkında tam bilinçli olmanız önemlidir. Bebekler için en uygun ses seviyesi 50 desibelin altı olup bebek derin uykuya geçtikten sonra beyaz gürültü yayınının kesilmesi gerekir. En fazla 30 – 40 dakika arasında kullanılması önerilmektedir. Kolik sorunu yaşayan bebekler yaklaşık 3 aydan sonra bu sorundan kurtulurlar. Ağlama krizleri biter, düzene girerler. Bu dönemden sonra bebeğinize, kendi kendine uyuma alışkanlığı kazandırmanız en iyisi olacaktır.

Bebekler için kullanacağınız sesin, arka planında gizli (sübliminal) mesajlar taşımaması için özenli seçimler yapmanız gerekir. Bu tarz mesajlar çocuklarda davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Özellikle internetten indirilen videolarda bu tür mesajlara sıklıkla rastlanmaktadır.

Doğru tip beyaz gürültü (white noise), bebekler kadar yetişkinlerin de sakinleşmesini ve rahatça uyumasını sağlayan bir ses topluluğudur. Kolik bebeklerde görülen ve saatlerce süren ağlama krizlerini hafifletme özelliği gösterir. Yetişkinleri sakinleştirerek huzurlu uyku uyumalarını sağlar. Hatta kitap okurken, ders çalışırken dikkat bozucu sesleri engelleyerek kolay algılamayı ve öğrenmeyi mümkün kılar.

Bu sitedeki beyaz gürültü seslerini önerilen süreler içinde güvenle kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir