Beyaz gürültü (white noise) nasıl sakinleştiriyor?

Türkçe karşılığı, beyaz ses ya da beyaz gürültü olan white noise, aslında bir gürültü değildir. Uğultusu olan ses sinyali olarak tanımlanabilir. 20 binden fazla frekansın bir arada algılanmasıyla duyulan sesler topluluğudur. Rüzgâr, dalga, şelale, radyo dalgası, okyanus sesleri gibi sakinleştirici ve huzur verici bir uğultu yayan ses frekansıdır. Tüm renkleri içinde barındıran beyaz ışık gibi beyaz gürültü de tüm duyulabilen sesleri eşit oranda bünyesinde bulundurur. Su, dalga ve rüzgâr sesleri ile saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi sürekliliği olan sesler de beyaz gürültü (white noise) özelliği taşıyan seslerdir. Son yıllarda gündemde olan beyaz gürültü, elektronik ortamda yaratılan bir sestir. Beyaz gürültü (white noise) bebekler gibi yetişkinler üzerinde de etkili olan bir frekanstır. Peki, beyaz gürültü (white noise) nasıl sakinleştiriyor? Bu konuda öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri, yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Beyaz Gürültü (White Noise) Sakinleştirici Etkisinin Nedeni Nedir?

Bu sesler topluluğu çok önemli bir özellik içerir. Bebeklerin anne rahmindeyken duydukları ses ile çok benzeştiği için insan kulağına hoş gelmektedir. Çünkü anne karnında duyulan uğultulu ve bebeğe güven veren ses de beyaz gürültüdür. Dünyaya gelen bebekler, bu uğultulu ortamdan uzaklaşıp daha sessiz bir yaşama geldiklerinde bocalamaktadır. Huzursuzluk hissedip alıştıkları ortamın güvenli yapısına ihtiyaç duyarlar. Bu durum bazen bebeklerin nedensiz yere uzun süreler ağlamasına, strese girmesine hatta annesini emmek istememesine bile neden olur. İşte elektronik olarak hazırlanmış beyaz gürültü (white noise), tam bu noktada devreye girer. Tıpkı anne rahmindeki sese benzeyen yapısıyla, bebeklerin eski güvenli ortamlarındaymış gibi hissetmelerine yardımcı olur. Kolik sorunu yaşayan bebeklerde ise oldukça faydalıdır. Aynı yararı yetişkinler için de gösterebilmektedir. Çünkü beyaz gürültü (white noise), uyku getirme özelliğine sahiptir. Sakinleştirici yönü ise anne karnında duyulan sesi anımsatmasından kaynaklanmaktadır. Bilinç altına etki eden ses sinyali, bebekler kadar yetişkinleri de o güvenli ve mutlu oldukları ortama tekrar geri götürerek huzur duygusu sunmaktadır. Böylelikle sakinleşen beden ve zihin sayesinde, uykuya dalmaları kolaylaşır.

Beyaz Gürültü (white noise) Bebekleri Nasıl Sakinleştirir?

Bu bölümde sunulacak bilgiler, beyaz gürültü (white noise) nasıl sakinleştiriyor? sorusunun yanıtını da içermektedir. Beyaz gürültü önemli bir özelliğe daha sahiptir. Uğultudan oluşan bu ses topluluğu sivrilebilecek, dikkat çekebilecek diğer sesleri maskelediği için oldukça faydalıdır. Dünyaya yeni gelen bebekler anne rahminde alışık oldukları uğultudan uzaklaşırken bir yandan da hiç hoşlanmayacakları birçok uyarıcı sese maruz kalırlar. Odalarını, yaşam alanlarını ne denli sessiz tutmaya çalışasınız da dışarıdan gelecek uyaranlar onlara ulaşacaktır. Zaten anne karnındaki uğultudan çıkıp, sessiz ortama adapte olmak bile onlar için büyük bir sorundur. Bunlara uyarıcı sesler de eklenince huzursuzlukları artar. Kolik dahil birçok stres kaynaklı sorunu yaşamaya başlayabilirler. Nedensiz olarak ağlama krizlerine girerler. Bu dönemi kolaylaştırmak için bebeğiniz dünyaya geldikten birkaç gün sonra beyaz gürültü cihazları kullanmaya başlarsanız o da siz de rahat edebilirsiniz. En çok infantil kolikli bebekler, dıştan gelen uyaranlar nedeniyle huzursuzlanır ve ağlama nöbetleri geçirirler. Beyaz gürültü (white noise) ses yayınlarından yardım alarak onları sakinleştirebilirsiniz. Beyaz gürültünün anne karnındaki seslere benzer yapısı, bebeği sakinleştirerek yeni yaşam tarzına uyum sağlamasına yardımcı olabilmektedir.

İnternette yer alan bazı beyaz gürültü videoları ise davranış bozukluğu oluşturabilecek bir takım gizli mesajlar da içerebilmektedir. Bebeklerinizi bu tehlikeden uzak tutmak için güvenli internet siteleri üzerinden  bu sesleri dinlemeyi tercih etmelisiniz. Doğru biçimde hazırlanan ve yayınlanan bu sesler, bebeğinizin anne karnında duymaya alıştığı beyaz gürültüyü sunduğu için onun güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Beyaz Gürültü (white noise) Neden Etkili?

Beyaz gürültü (white noise) nasıl sakinleştiriyor? Sorusunun yanıtının verildiği bölüm, aslında neden bu denli etkili olduğunun yanıtını da vermektedir. Bebeklere ve yetişkinlere güven duygusu sunduğu için etkilidir. Ana rahminde geçirilen 9 ay 10 günlük süreci, yeniden anımsattığı ve huzur verdiği için etkili olur. Bilinç altında yer etmiş olan, güvenli ortamı yeniden yaşıyor olma hissi uyandırır. Psikolojik anlamda rahatlık verdiği gibi duyu olarak da pek çok gereksiz uyaranı engellediği için ihtiyaç duyulan uyku ortamını yaratır. Tüm bu nedenler bir araya geldiğinde bebekler kadar yetişkinler de rahatça uykuya dalmanın keyfini yaşarlar.

Bazı bebekler dünyaya geldikten kısa bir süre sonra kolik hastalığının olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalırlar. Yaklaşık üç ay kadar devam eden bu süreç, ebeveynler için de oldukça zor geçer. Kolik sorunu, bebeklerin dış uyaranlar nedeniyle huzursuz olmasına yol açan ve saatlerce ağlamalarına neden olan bir rahatsızlıktır. Fiziksel sorunu olmayan bebeklerde görülür. Doğru ses tipiyle hazırlanmış beyaz gürültü (white noise) sesinin, bu sorunu yaşayan bebeklerde çok faydalı olduğu bilim insanları tarafından ispatlanmıştır. Beyaz gürültü huzur ortamı yaratarak bebekleri sakinleştirmekte ve ağlamalarının sona ermesine yardım etmektedir. Çünkü onlara güvenli anne karnı ortamını duyumsatmaktadır. Bebeklerin uykularını düzenleyerek ebeveynlere de huzurlu uyku ortamı sağlamaktadır.

Beyaz Gürültü (white noise) Uyku Düzeni Oluşturmak İçin Kullanılır mı?

Bebekler kadar yetişkinler üzerinde de iyi sonuçlar veren beyaz gürültü (white noise), bebeklerinizin uyku düzenini oluşturmada size yardımcı olacak güvenilir bir araçtır. Sadece güvenli ve doğru nitelikli sesten hazırlanmış olması gerekir. Daha öncede vurgulandığı gibi beyaz gürültü elektronik ortamda oluşturulan bir sestir.

Beyaz gürültü, bebekler için uyku düzeni oluşturma konusunda, anne ve babalara yardım edecek en iyi araçtır. Bebeğinizin uykusunu düzene koyarken kendinize de uyuyabilme konforu sağlamış olursunuz. Beyaz gürültü (white noise), bebeğinizin uykusunu ilk üç aylık süreçte düzene koyacak ve varsa kolik sorununa da çare olacaktır. Bunu yaparken tüm dış uyaranları maskelediği ve çocuğunuzun tek bir sese odaklanmasına engel olduğu için çok etkili olmaktadır.

Beyaz gürültünün uyku düzeni oluşturmaya olan katkıları, yetişkinler açısından ele alındığında bebeklerdeki durumlara benzer sonuçlarla karşılaşılır. Televizyon karşısında ya da sahilde güneşlenirken dalgaların uğultusu eşliğinde uyuyakalan yetişkinler de beyaz sesin huzurunu bulanlardır. Bu imkanları her an bulmak mümkün olmadığı için uyku sorunu yaşayan yetişkinlerin, beyaz gürültü (white noise) cihazları kullanarak kendilerine uyku düzeni sağlamaları akıllı bir seçim olacaktır. Kaliteli bir uyku uyuyamadan sağlıklı düşünmek ve tam performans ile çalışmak olası değildir. Beyaz gürültü hakkında yapılmış birçok bilimsel çalışma ve yazılmış pek çok makale vardır. Hepsi de doğru şekilde kullanılan bu sesin faydalı olduğu hakkında birleşmektedir.

Siz de hemen beyaz gürültü dinlemeye başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir