Beyaz gürültü (white noise) nedir?

Bebeklerin rahatça uykuya dalmalarına yardımcı olan, onlara anne karnındaki ses ortamını yaşatan ve beyaz gürültü (white noise) olarak isimlendirilen sesler, farklı frekanslardaki tüm renklerin, bir araya gelerek oluşturdukları beyaz ışık gibi bir yapıya sahiptir. Beyaz gürültüde 20 bin kadar ses frekansı bir aradadır. Bu ses topluluğu sayesine tek sese odaklanma isteği ortadan kalkar. Uğultuyu andıran, beyaz gürültü (white noise) ile uykuya dalma işlemi kolaylaşır. Yapılan araştırmalar; beyaz gürültünün bebeklere anne karnındayken yaşadıkları güvenli ve huzurlu ortamı anımsattığı için çok faydalı olduğunu göstermektedir. Beyaz gürültü (white noise) nedir? Bebekler için zararlı mıdır? Bu soruların yanıtını öğrenmek istiyorsanız, yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumalısınız.

Beyaz gürültü (white noise), birçok farklı frekanstaki sesin birleşerek oluşturdukları gürültü olarak tarif edilebilir. Duyulabilen bütün seslerin üst üste gelmesi ile meydana gelir. Tek bir ses değildir. Uğultuyu andıran sesler topluluğudur. Bu nedenle ona beyaz gürültü (white noise) ismi verilir. Çoğunlukla elektronik ortamda oluşturulan seslerdir. Huzur verici yanı olan, okyanus ya da yağmur seslerinden daha farklıdır. Bu ses topluluğu, arkasındaki diğer sesleri kapatabilme (maskeleme) özelliğine sahiptir. Böylelikle bebeklerin hatta yetişkinlerin, rahatça uyuyabilmelerini mümkün kılar. Odaklanmayı engelleyecek sesleri maskeler.

Beyaz Gürültü (white noise) Bebeklere Ne Hissettirir?

Bebeğinizin anne karnındaki ilk kalp atışlarını dinlerken bir uğultunun o seslere eşlik ettiğini duyarsınız. Bebekler dünyaya gelene kadar o uğultuyla beraber yaşarlar. Doğdukları zaman ise farklı bir ortama gelir, alışkın oldukları uğultudan yoksun kalırlar. İşte beyaz gürültü (white noise), onlara alışık oldukları ses topluluğunu yeniden yaşatır ve eski huzurlu, mutlu ortamlarına kavuşmalarını sağlar. Yaşama merhaba diyen bebeğinizin, yeni hayatına uyum sağlamasına yardım eder. Yeni doğan bebeklerin, ilk aylarda bu ses eşliğinde uyutulmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü beyaz gürültü (white noise), anne karnındaki uğultuyu yansıtabilen en etkili sestir. Bebeği sakinleştirir ona huzur duygusu verir.

Anne rahmindeki uğultuyu yakalayan doğru tip beyaz gürültünün, yeni doğan bebeklerde olumlu etkiler yaptığı, bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Uyku düzeni bozuk olan bebeklerde sakinleştirici etkisi vardır. İlk 6 aylık süreçlerinde, onlara eşlik eden beyaz gürültü ile kendilerini anne karnındaki gibi güvende hissettikleri konusundaki görüşler kesinlik kazanmıştır. Bebeğin başka bir fiziksel sorunu yoksa beyaz gürültü (white noise) ile dış dünyaya uyum süreci kolaylaşmaktadır. Çünkü dünyaya yeni gelen bebekler, duymaya alışık olmadıkları bir çok dış uyarana maruz kalırlar. Bu da ağlamalarına, uyumakta zorluk çekmelerine, strese girmelerine neden olur. Beyaz gürültü ise uyum sürecini kolaylaştırmaya yarayan ses topluluğu olarak, bebeklerine uyku terbiyesi veren anne ve babalara yardımcı olmaktadır.

Beyaz gürültü (white noise) nedir? Nasıl fayda sağlar? sorularının yanıtı, sakinleştirici bir ses topluluğu olarak huzur sunmasıdır. Bebekleri sakinleştiren, onları yeni yaşam koşullarına hazırlayan, huzur veren ses frekanslarının toplamından oluşur. Bebeğinizi huzursuz edecek diğer sesleri engellediği için onu sakinleştirir. Özellikle infantil kolik sorunu olan bebekler için çok faydalıdır. Çünkü dış uyaran nitelikli sesleri, bebeğinizden uzak tutar, onları duymasına engel olur. Böylelikle yeni yaşam koşullarına uyum sağlamasına yardım eder. Bazı bebeklerin, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi veya aspiratör sesi eşliğinde kolayca uykuya daldıkları bilinir. Tesadüfen keşfedilen bu özellik, aslında beyaz gürültünün doğruluğunu kanıtlayan bir göstergedir.

Beyaz Gürültü (white noise) Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Dünyaya gelen bebeğiniz için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Beyaz Gürültü (white noise) yardımıyla onun yeni yaşam alanına uyum göstermesine yardımcı olabilirsiniz. 3 – 6 ay süresince kullanarak bebeğinizin uyku düzeninin oluşmasına, anne rahminde alıştığı ortamı yeniden hissedebilmesine yardım etmiş olursunuz. Bu sesi, elektrik süpürgesi ya da benzeri aletlerle oluşturmaya çalışmak, tasarruf ve bebeğinizin sağlığı için çok akıllıca değildir. Tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Yaşadığınız her ortamda; evde, dışarıda ve yolculuklar sırasında yanınızda bulunduracağınız cep telefonunuz ile beyazgurultu.com sayesinde bebeğinizin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Beyaz Gürültü sitemizin ‘Dinle‘ bölümü, bebeğinizin uyku düzenini oluşturacağınız süreç içinde, size çok yardımcı olacaktır. Uyku düzeni tam olarak oturuncaya kadar kullanabilirsiniz. Uzmanlar, bebeğinizin ağlama krizleri için de beyaz gürültüden destek alabileceğinizi belirtirler. Duymaktan rahatsız olacağı dış sesleri maskeleyen bu seslerle, kesintisiz bir uyuma süreci yaşamasına katkı sağlayabilirsiniz. Sakinleştirici etki sunan beyaz gürültüyü, bebeklerinizin gece ve gündüz uykuları için kullanabilirsiniz. Onun rahat ve kesintisiz biçimde uyuması, siz anne ve babaları da mutlu edecek, aynı zamanda rahat bir aile düzeninde olmanızı sağlayacaktır.

Beyaz Gürültü Zararlı mıdır? Bebeklerde Bağımlılık Yapar mı?

Bilinçli bir kullanımla bebeklerinize güven ve huzur duygusu sunarak onların kolayca uyumalarını sağlayacak olan beyaz gürültü (white noise), yanlış kullanım şekilleriyle uygulandığında zararlı olabilir. Bazı bilim insanları, yıllar boyunca yüksek desibelde dinletilen beyaz gürültünün, işitme sorunlarına yol açabileceğini söylemektedir. Sesi dinlerken kullanılacak ürünlerin, kaliteli olması gerektiğine de vurgu yaparlar. Bebeklerin ve yetişkinlerin uykuya dalmalarını sağlamak üzere geliştirilen beyaz gürültü (white noise) kullanımını, bilinçli olarak ve uzmanların öngördüğü şekilde uygularsanız, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Bu sesin, kontrolsüz seviyelerde dinletilmesi ve uzun yıllar boyunca kullanılması, yalnız bebekler için değil yetişkinler için de tehlikeli olabilir. 85 desibelin üzerindeki beyaz gürültü, bebekler gibi yetişkinler üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Örnek olması açısından cep telefonunuzla en yüksek ses seviyesinde dinletseniz dahi bu seviyeye erişemezsiniz.

Bağımlılık yapmaması ve alışkanlık haline dönüşüp, etkisini kaybetmemesi için uzun süre kullanmamanız gerekir. Bebekler, ilk 3 ay alışkanlık kazanmadıkları için bu süre içerisinde dilediğiniz kadar dinletebilirsiniz. İleri dönemlerde beyaz gürültü eşliğinde uykuya dalma rutinini kontrollü olarak kesebilirsiniz. Altı aylık olduktan sonra kademeli bir biçimde beyaz gürültü dinletmeyi bırakmanız, en doğru kesme biçimi olacaktır. Birden değil yavaş yavaş kesilmesi önerilmektedir.

Şimdi ücretsiz olarak beyaz gürültü dinlemeye başlamak için tıklayın.

One thought on “Beyaz gürültü (white noise) nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir